  • 158LMU063M2CC
158LMU063M2CC
advertisement
Manufacturer No:
158LMU063M2CC
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-158LMU063M2CC
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
158LMU063M2CC
Description:
LMU 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
158LMU063M2CC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    1500μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    165.79mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2mA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.75A @ 100kHz
  • Custom Capabilities
    Capacitance Tolerance
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C