  • 15ETX06S
15ETX06S
advertisement
Manufacturer No:
15ETX06S
HK JDW NO:
884-15ETX06S
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
15ETX06S
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 3.2V @ 15A -65°C~175°C 50μA @ 600V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Quantity:
In Stock : 10329
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
15ETX06S
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 15ETX06S .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FRED Pt®
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREEWHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    15ETX06
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3.2V @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    170A
  • Application
    HYPER FAST RECOVERY POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    32 ns
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Reverse Voltage
    600V