  • 15KPA110-B
15KPA110-B
advertisement
Manufacturer No:
15KPA110-B
HK JDW NO:
461-15KPA110-B
Package:
P600, Axial
Datasheet:
15KPA110-B
Step5Bar-code shipping tag
15KPA110-B
  • Peak Pulse Current
    84.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    110V
  • Peak Pulse Power
    15kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    P600, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    15KPA
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Voltage - Breakdown (Min)
    115.83V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    84.5A
  • Clamping Voltage
    187.53V