  • 15KPA18A-B
15KPA18A-B
advertisement
Manufacturer No:
15KPA18A-B
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-15KPA18A-B
Datasheet:
15KPA18A-B
Description:
TVS DIODE 18VWM 30.9VC AXIAL
Step5Bar-code shipping tag
15KPA18A-B
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    15KPA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    20.11V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    488.7A
  • Clamping Voltage
    30.9V
  • Peak Pulse Current
    488.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    18V
  • Peak Pulse Power
    15kW