  • 15KPA45A
15KPA45A
advertisement
Manufacturer No:
15KPA45A
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-15KPA45A
Datasheet:
15KPA45A
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.8VC AXIAL
Step5Bar-code shipping tag
15KPA45A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 15KPA45A.
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    P600, Axial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    15KPA
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    45V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    2μA
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Clamping Voltage
    72.8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    45V
  • Peak Pulse Current
    207.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    45V
  • Max Surge Current
    205A
  • Peak Pulse Power
    15kW
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    50V
  • Reverse Breakdown Voltage
    50.3V