  • 15TQ060S
15TQ060S
advertisement
Manufacturer No:
15TQ060S
HK JDW NO:
884-15TQ060S
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
15TQ060S
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 620mV @ 15A -55°C~150°C 800μA @ 60V Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Quantity:
In Stock : 10116
Step5Bar-code shipping tag
15TQ060S
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 15TQ060S .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    D2PAK
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    720pF
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Current Rating
    15A
  • Base Part Number
    15TQ060
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800μA @ 60V
  • Output Current
    15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    620mV @ 15A
  • Max Reverse Leakage Current
    800μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    1kA
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Forward Voltage
    820mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    15A