  • 160-122JS
160-122JS
advertisement
Manufacturer No:
160-122JS
Manufacturer:
API Delevan
HK JDW NO:
79-160-122JS
Package:
Nonstandard
Step5Bar-code shipping tag
160-122JS
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.18mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    545mA
  • Inductance
    1.2 μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • Max DC Current
    545mA
  • Frequency - Self Resonant
    130MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    36
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    36
  • Case/Size Code
    1613
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    420mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    1.2 μH
  • Height
    2.03mm
  • Height Seated (Max)
    2.032mm
  • Length
    3.81mm
  • Width
    3.18mm