  • 1606KL-01W-B40-L00
1606KL-01W-B40-L00
advertisement
Manufacturer No:
1606KL-01W-B40-L00
HK JDW NO:
567-1606KL-01W-B40-L00
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1606KL-01W-B40-L00
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.044lb 19.96g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    1606KL
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Current Rating (Amps)
    0.150A
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Current Rating
    150mA
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL, VDE
  • RPM
    7000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    7.0 CFM (0.196m3/min)
  • Noise
    31.0 dB
  • Voltage Range
    4.5V~5.5VDC
  • Static Pressure
    0.189 in H2O (47.1 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    DC FAN
  • Rated Power
    750W
  • Length
    40mm
  • Width
    15mm