  • 1641R-151H
1641R-151H
advertisement
Manufacturer No:
1641R-151H
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-1641R-151H
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1641R-151H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Phenolic
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    1641R
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    1.5A
  • Reference Standard
    MS75087
  • Lead Length
    36.58mm
  • Inductance
    150nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    37mOhm Max
  • Max DC Current
    1.5A
  • Frequency - Self Resonant
    250MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    51 @ 25MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    51
  • Q Factor
    51
  • Diameter
    4.11mm