  • 1641R-561J
1641R-561J
advertisement
Manufacturer No:
1641R-561J
HK JDW NO:
79-1641R-561J
Step5Bar-code shipping tag
1641R-561J
  • Material - Core
    Phenolic
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Current Rating
    505mA
  • Reference Standard
    MS75087
  • Lead Length
    36.58mm
  • Inductance
    560nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    330mOhm Max
  • Max DC Current
    505mA
  • Frequency - Self Resonant
    210MHz
  • Q @ Freq
    43 @ 25MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    43
  • Q Factor
    43
  • Diameter
    4.11mm