  • 168332J100A
168332J100A
advertisement
Manufacturer No:
168332J100A
HK JDW NO:
192-168332J100A
Package:
Radial
Datasheet:
168332J100A
Description:
168 3300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
168332J100A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    168
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2810
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.2mm