  • 16M08525200
16M08525200
advertisement
Manufacturer No:
16M08525200
Manufacturer:
Essentra Components
HK JDW NO:
280-16M08525200
Package:
Datasheet:
Description:
FLAT WASHER, 8.50MM ID, M8 / 5/1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
16M08525200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Material
    Nylon
  • Series
    MicroPlastics, M
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Flat
  • Thread/Screw/Hole Size
    M8.5
  • Thickness
    0.079 2.00mm
  • Diameter - Outside
    0.984 (25.00mm)
  • Diameter - Inside
    0.335 (8.50mm)