  • 16SEF270M
16SEF270M
advertisement
Manufacturer No:
16SEF270M
HK JDW NO:
590-16SEF270M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
16SEF270M
Purchasing and Inquiry
16SEF270M Overview
System power is determined by 1.04A @ 100kHz ripple current on a high frequency.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 22mOhm.A ripple current @ Low Frequency is required for 52mA @ 120Hz to fully perform its function.It is recommended to operate at -55°C~125°C for stable operation.
16SEF270M Features
1.04A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
16SEF270M Applications
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
16SEF270M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 16SEF270M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    OS-CON™, SEF
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    52mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.04A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm