  • 16SEP330M
16SEP330M
advertisement
Manufacturer No:
16SEP330M
HK JDW NO:
590-16SEP330M
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
16SEP330M Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 4.72A @ 100kHz to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 16mOhm, this electrical device works as follows.13 remains in the place of the comp13nt with pin number [13.To enable 236mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.Moreover, the part has a dissipation factor 15 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
16SEP330M Features
4.72A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 16mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
16SEP330M Applications
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
16SEP330M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 16SEP330M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    13
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SEP
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    792μA
  • Ripple Current
    4.72A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    236mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.72A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm