  • 16SEPC100MW+S
16SEPC100MW+S
advertisement
Manufacturer No:
16SEPC100MW+S
HK JDW NO:
590-16SEPC100MW+S
Purchasing and Inquiry
16SEPC100MW+S Overview
System power is determined by 4.68A @ 100kHz ripple current on a high frequency.Electrical device with 10mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).The comp9nt with the pin number 9 remains in place.To fully perform the function of 234mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.Dissipation factor of the part is 10 %.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
16SEPC100MW+S Features
4.68A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
16SEPC100MW+S Applications
Step5Bar-code shipping tag
16SEPC100MW+S
  • Number of Pins
    9
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Series
    OS-CON™, SEPC
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    500μA
  • Ripple Current
    4.68A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    234mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.68A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm