  • 16SEPC270M+TSS
16SEPC270M+TSS
advertisement
Manufacturer No:
16SEPC270M+TSS
HK JDW NO:
590-16SEPC270M+TSS
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
270μF ±20% Radial, Can 0.472 12.00mm Cut Tape (CT) 11mOhm OS-CON™, SEPC Through Hole Polymer General Purpose
Quantity:
In Stock : 165
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
16SEPC270M+TSS
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    OS-CON™, SEPC
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    11mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    864μA
  • Ripple Current
    5A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm