  • 16SEPC270MX+S
16SEPC270MX+S
advertisement
Manufacturer No:
16SEPC270MX+S
HK JDW NO:
590-16SEPC270MX+S
Purchasing and Inquiry
16SEPC270MX+S Overview
Systems need 5A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.There is a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.9 remains in the place of the comp9nt with pin number [9.To fully perform the function of 250mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.Dissipation factor of the part is 10 %.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
16SEPC270MX+S Features
5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
16SEPC270MX+S Applications
Step5Bar-code shipping tag
16SEPC270MX+S
  • Number of Pins
    9
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SEPC
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    Box
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    864μA
  • Ripple Current
    5A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm