  • 16SEPC470M
16SEPC470M
advertisement
Manufacturer No:
16SEPC470M
HK JDW NO:
590-16SEPC470M
Purchasing and Inquiry
16SEPC470M Overview
Systems need 6.1A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.There is a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.Currently, a comp13nt with a pin number of 13 is in place.To enable 305mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.Note that this part has a dissipation factor of 10 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
16SEPC470M Features
6.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
16SEPC470M Applications
Step5Bar-code shipping tag
16SEPC470M
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    13
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SEPC
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.504mA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    305mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm