  • 16SEPF180M
16SEPF180M
advertisement
Manufacturer No:
16SEPF180M
HK JDW NO:
590-16SEPF180M
Purchasing and Inquiry
16SEPF180M Overview
3.3A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 22mOhm.Currently, a comp6nt with a pin number of 6 is in place.To enable 165mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.The dissipation factor for this part is 12 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
16SEPF180M Features
3.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
16SEPF180M Applications
Step5Bar-code shipping tag
16SEPF180M
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    OS-CON™, SEPF
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    576μA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    165mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm