  • 16SEPF270M
16SEPF270M
advertisement
Manufacturer No:
16SEPF270M
HK JDW NO:
590-16SEPF270M
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
16SEPF270M Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.3A @ 100kHz.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 22mOhm.The comp7nt with the pin number 7 remains in place.To enable 165mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.It is important to note that the part has a dissipation factor of 12 %.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
16SEPF270M Features
3.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
16SEPF270M Applications
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
16SEPF270M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    OS-CON™, SEPF
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    864μA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    165mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm