  • 16SEPG150M
16SEPG150M
advertisement
Manufacturer No:
16SEPG150M
HK JDW NO:
590-16SEPG150M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
16SEPG150M
    Radial, Can
  • Surface Mount Land Size
  • Mfr
    Panasonic Electronic Components
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    OS-CON?, SEPG
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Capacitance
    150 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Lead Spacing
    0.079" (2.00mm)
  • Ripple Current @ Low Frequency
    225 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.5 A @ 100 kHz