  • 16SEPG270M
16SEPG270M
advertisement
Manufacturer No:
16SEPG270M
HK JDW NO:
590-16SEPG270M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
16SEPG270M
Purchasing and Inquiry
16SEPG270M Overview
Systems need 5.8A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.The device has an ESR of 8mOhm.This device requires a ripple current at low frequency to fully function.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
16SEPG270M Features
5.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
16SEPG270M Applications
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
16SEPG270M
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    OS-CON™, SEPG
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    290mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm