  • 16SEQP150M
16SEQP150M
advertisement
Manufacturer No:
16SEQP150M
HK JDW NO:
590-16SEQP150M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
16SEQP150M
Purchasing and Inquiry
16SEQP150M Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 955mA @ 100kHz to power systems.ESR (Equivalent Series Resistance) of 30mOhm is observed in this electrical device.To enable 47.75mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.There is a dissipation factor of 12 % for the part.Stable operation requires -55°C~125°C as the operating temperature.
16SEQP150M Features
955mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
16SEQP150M Applications
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
16SEQP150M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.48mA
  • Ripple Current
    3.02A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    47.75mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    955mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    OS-CON™, SEQP
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) - hot dipped
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    5mm