  • 16ST155M3216-ND
16ST155M3216-ND
advertisement
Manufacturer No:
16ST155M3216-ND
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-16ST155M3216-ND
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
PMLCAP®, ST 1.5μF Film Capacitor ±20% 1206 (3216 Metric) Solder Pads 16V-DC Acrylic, Metallized
Step5Bar-code shipping tag
16ST155M3216-ND
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Dielectric Material
    Acrylic, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    PMLCAP®, ST
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    Solder Pads
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Height Seated (Max)
    0.063 1.60mm