  • 16SVF560M
16SVF560M
advertisement
Manufacturer No:
16SVF560M
HK JDW NO:
590-16SVF560M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
16SVF560M
Purchasing and Inquiry
16SVF560M Overview
1.56A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 14mOhm, this electrical device works as follows.To enable 78mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~125°C.
16SVF560M Features
1.56A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 14mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
16SVF560M Applications
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
16SVF560M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 16SVF560M.
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    OS-CON™, SVF
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    78mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.56A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm