  • 16SVPB33M
16SVPB33M
advertisement
Manufacturer No:
16SVPB33M
HK JDW NO:
590-16SVPB33M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
16SVPB33M
Purchasing and Inquiry
16SVPB33M Overview
1.67A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 40mOhm, this electrical device works as follows.To fully perform the function of 83.5mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
16SVPB33M Features
1.67A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
16SVPB33M Applications
Step5Bar-code shipping tag
16SVPB33M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 16SVPB33M.
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    OS-CON™, SVPB
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.211mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    83.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.67A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6.6mm