  • 16SVPC39MV
16SVPC39MV
advertisement
Manufacturer No:
16SVPC39MV
HK JDW NO:
590-16SVPC39MV
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
16SVPC39MV
Purchasing and Inquiry
16SVPC39MV Overview
2.35A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.The device has an ESR of 27mOhm.This comp6nt's pin number is 6.117.5mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.It is important to note that the part has a dissipation factor of 12 %.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
16SVPC39MV Features
2.35A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 27mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
16SVPC39MV Applications
Step5Bar-code shipping tag
16SVPC39MV
    10 Weeks
  • Mount
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    6
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    OS-CON™, SVPC
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    2121
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    300μA
  • Ripple Current
    2.35A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    117.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.35A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    2.35A
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Width
    5.3mm