  • 16SVPF1000MX
16SVPF1000MX
advertisement
Manufacturer No:
16SVPF1000MX
HK JDW NO:
590-16SVPF1000MX
Datasheet:
Description:
OS-CON™, SVPF Series 1000μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can - SMD Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 1000μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can - SMD. This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to OS-CON™, SVPF series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the 16SVPF1000MX capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Panasonic Electronic Components 16SVPF1000MX 16SVPF1000MX Capacitor 16SVPF1000MX Capacitor. Voltage - Rated often has values of 16V.
OS-CON™, SVPF Series
Capacitance: 1000μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can - SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of 16SVPF1000MX Aluminum Polymer Capacitors.
  • Signal decoupling & power bypass
  • To reduce power noise & signal noise
  • Motor Control
  • Power Line Buffering
  • Spot Welding
  • Decoupling Noise Filtering
  • Motor Start
  • Server motherboards
  • Audio Crossover
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
Step5Bar-code shipping tag
16SVPF1000MX
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OS-CON™, SVPF
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    215mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm