  • 16SVPF180M
16SVPF180M
advertisement
Manufacturer No:
16SVPF180M
HK JDW NO:
590-16SVPF180M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
16SVPF180M
Purchasing and Inquiry
16SVPF180M Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.3A @ 100kHz.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 22mOhm, this electrical device works as follows.This comp6nt has a pin number of 6.In order for 165mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.Dissipation factor of the part is 12 %.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
16SVPF180M Features
3.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
16SVPF180M Applications
Step5Bar-code shipping tag
16SVPF180M
    10 Weeks
  • Mount
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    6
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SVPF
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    576μA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    165mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    3.3A
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.3mm