  • 16SVPF82M
16SVPF82M
advertisement
Manufacturer No:
16SVPF82M
HK JDW NO:
590-16SVPF82M
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
16SVPF82M Overview
System power is determined by 3A @ 100kHz ripple current on a high frequency.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 27mOhm.The comp6nt with the pin number 6 remains in place.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 150mA @ 120Hz to function properly.Moreover, the part has a dissipation factor 12 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
16SVPF82M Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 27mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
16SVPF82M Applications
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
16SVPF82M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 16SVPF82M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    6
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2008
  • Series
    OS-CON™, SVPF
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    2121
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    262μA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    150mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    3A
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Width
    5.3mm