  • 16SVPK680M
16SVPK680M
advertisement
Manufacturer No:
16SVPK680M
HK JDW NO:
590-16SVPK680M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
16SVPK680M
Purchasing and Inquiry
16SVPK680M Overview
In order to power systems, 1.56A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.The device has an ESR of 14mOhm.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 78mA @ 120Hz to function properly.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~125°C.
16SVPK680M Features
1.56A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 14mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
16SVPK680M Applications
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
16SVPK680M
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OS-CON™, SVPK
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    680μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    78mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.56A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm