  • 16SVPS100M
16SVPS100M
advertisement
Manufacturer No:
16SVPS100M
HK JDW NO:
590-16SVPS100M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
16SVPS100M
Purchasing and Inquiry
16SVPS100M Overview
Systems need 2.67A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 35mOhm.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 133.5mA @ 120Hz to function properly.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
16SVPS100M Features
2.67A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 35mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
16SVPS100M Applications
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
16SVPS100M
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    OS-CON™, SVPS
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.32mA
  • Ripple Current
    133.5mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    133.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.67A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm