  • 16SVPT100M
16SVPT100M
advertisement
Manufacturer No:
16SVPT100M
HK JDW NO:
590-16SVPT100M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
16SVPT100M
Purchasing and Inquiry
16SVPT100M Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 2.49A @ 100kHz to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 24mOhm, this electrical device works as follows.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 124.5mA @ 120Hz so it is able to operate properly.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
16SVPT100M Features
2.49A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 24mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
16SVPT100M Applications
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
16SVPT100M
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OS-CON™, SVPT
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    24mOhm
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    124.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.49A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm