  • 16SZV22M5X5.5
16SZV22M5X5.5
advertisement
Manufacturer No:
16SZV22M5X5.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-16SZV22M5X5.5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
16SZV22M5X5.5
Description:
SZV 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 52.25mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 15964
Step5Bar-code shipping tag
16SZV22M5X5.5
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    SZV
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    22μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    2121
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.00352mA
  • Ripple Current
    52.25mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    1.8Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    52.25mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    95mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm