  • 16TQC47MW
16TQC47MW
advertisement
Manufacturer No:
16TQC47MW
HK JDW NO:
590-16TQC47MW
Datasheet:
16TQC47MW
Purchasing and Inquiry
16TQC47MW Overview
Ripple current is measured to be 1.8A for the part.A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 40mOhm @ 100kHz.The leakage current of 75.2μA can be supported.This device operates with a capacitance of 47μF.As a result, the voltage - rated DC of 16V is used to ensure its reliability.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.This machine can operate at a maximum height of [0.079 2.00mm°C] when seated.
16TQC47MW Features
1.8A ripple current
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 75.2μA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 16V
an AC voltage of -55°C~105°C
16TQC47MW Applications
Step5Bar-code shipping tag
16TQC47MW
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 16TQC47MW.
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    75.2μA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    D2
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm