  • 16TTS08STRR
16TTS08STRR
advertisement
Manufacturer No:
16TTS08STRR
HK JDW NO:
884-16TTS08STRR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
16TTS08STRR
Purchasing and Inquiry
16TTS08STRR Overview
As the RMS current measures the average strength, disregarding the direction, its RMS current (Irms) is 16A.During the 'ON' state, the holding current (hypostatic) can be 100mA, as it is the minimum current which must pass through a circuit for it to stay in the 'on' state.
16TTS08STRR Features
its RMS current (Irms) is 16A
its current can be 100mA
16TTS08STRR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division 16TTS08STRR applications of SCRs thyristors.
  • Power converters
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Heat and temperature control
  • Uninterruptable power supplies
  • DC motor control and drives
  • Lighting control
  • Welders
  • Battery charges
  • Motor starters
  • Wind mill
Step5Bar-code shipping tag
16TTS08STRR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    D2PAK
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    16TTS*
  • RMS Current (Irms)
    16A
  • Hold Current
    100mA
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    200A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    60mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    100mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    16A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    10A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.4V