  • 16TWL100KEFC6.3X11
16TWL100KEFC6.3X11
advertisement
Manufacturer No:
16TWL100KEFC6.3X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-16TWL100KEFC6.3X11
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
TWL 100μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 185mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
16TWL100KEFC6.3X11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TWL
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    185mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    185mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    222mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm