  • 16ZLS3900MEFC12.5X35
16ZLS3900MEFC12.5X35
advertisement
Manufacturer No:
16ZLS3900MEFC12.5X35
HK JDW NO:
683-16ZLS3900MEFC12.5X35
Description:
ZLS 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.499A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
16ZLS3900MEFC12.5X35
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    ZLS
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    3900μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.499A
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    12mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.499A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.57A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm