  • 170-025-173L030
170-025-173L030
advertisement
Manufacturer No:
170-025-173L030
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-170-025-173L030
Package:
Datasheet:
170-025-173L030
Description:
CONN D-SUB HOUSING PLUG 25POS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
170-025-173L030
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -50°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    170
  • Feature
    Grounding Indents
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug for Male Contacts
  • Number of Positions
    25
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Contact Type
    Signal
  • Number of Contacts
    25
  • Note
    Contacts Not Included
  • Flange Feature
    Mating Side (4-40)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Shell Size, Connector Layout
    3 DB B
  • Height
    12.6mm
  • Length
    53mm