  • 170-050-173L010
170-050-173L010
advertisement
Manufacturer No:
170-050-173L010
HK JDW NO:
551-170-050-173L010
Package:
Datasheet:
170-050-173L010
Description:
CONN D-SUB HOUSING PLUG 50POS
Step5Bar-code shipping tag
170-050-173L010
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Operating Temperature
    -50°C~125°C
    170
  • Feature
    Grounding Indents
  • Pbfree Code
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug for Male Contacts
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    3
  • Gender
    Male
  • Flange Feature
    Cable Side (4-40)
  • Shell Size, Connector Layout
    5 DD D
  • Height
    15.3mm
  • Length
    67mm