  • 172-050-242R031
172-050-242R031
advertisement
Manufacturer No:
172-050-242R031
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-172-050-242R031
Package:
Datasheet:
172-050-242R031
Description:
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT WW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
172-050-242R031
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating
    5A
  • Shell Finish
    TIN
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
    NO
  • Flange Feature
    Mating Side (4-40)
  • Plating
    Tin
  • Connector Style
    D-Sub
  • Contact Form
    Machined
  • Shell Size, Connector Layout
    5 DD D
  • Height
    10.1mm
  • Length
    52.8mm
  • Width
    15.3mm
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
  • Housing Material
    PBT
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -50°C~100°C