  • 173-103LAD-301
173-103LAD-301
advertisement
Manufacturer No:
173-103LAD-301
HK JDW NO:
384-173-103LAD-301
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
173-103LAD-301
Purchasing and Inquiry
173-103LAD-301 Overview
The package of NTC thermistors is Tape & Reel (TR). I have included it in package 0805 (2012 Metric) for convenience. When using NTC thermistors, resistance tolerance is ±2%. The temperature of NTC thermistors should be set to -60°C~125°C in order to ensure reliable performance. These NTC thermocouples have 2 terminals. The 2 pins of the NTC thermistors must be connected to make the thermistors work correctly.
173-103LAD-301 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
173 Series
Operating Temperature: -60°C~125°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
2% Tolerance
173-103LAD-301 Applications
  • Heating systems
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Refrigeration
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Automotive electronics
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature detection of battery cells
Step5Bar-code shipping tag
173-103LAD-301
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Response Time
    10 s
  • Resistance Tolerance
    ±2%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±1.3%
  • B25/85
    3750K
  • Length
    2mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -60°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    173
  • Tolerance
    2%