  • 173-503LAF-301
173-503LAF-301
advertisement
Manufacturer No:
173-503LAF-301
HK JDW NO:
384-173-503LAF-301
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
173-503LAF-301
Purchasing and Inquiry
173-503LAF-301 Overview
NTC thermistors comes in the package of a Tape & Reel (TR). In order to make it more convenient, it has been included in the package 0805 (2012 Metric). As a result, NTC thermistors must have a resistance tolerance of ±5% in order to function correctly. Ensure reliable performance by setting the temperature of NTC thermistors to -60°C~125°C. A total of 2 terminations are present on these NTC thermistors. To make the NTC thermistor operate properly, the 0 pins need to be connected together.
173-503LAF-301 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
173 Series
Operating Temperature: -60°C~125°C
50kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
173-503LAF-301 Applications
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Liquid Level Sensing
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Electronic Thermometers
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Automotive Electronics
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature measurement and compensation
Step5Bar-code shipping tag
173-503LAF-301
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -60°C~125°C
  • Published
    2012
  • Series
    173
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50kOhm
  • HTS Code
  • Depth
    1.24mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Length
    2.01mm
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance in Ω @ 25°C
    50k
  • B25/85
    4150K
  • Thermal Sensitivity Index
    3890 K
  • Length
    2mm