  • 173-E50-213R001
173-E50-213R001
advertisement
Manufacturer No:
173-E50-213R001
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-173-E50-213R001
Package:
Datasheet:
173-E50-213R001
Description:
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
173-E50-213R001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Dielectric Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Housing Material
    Nylon
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    173-E, M Series
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    50
  • Color
    White
  • Number of Rows
    3
  • Gender
    Female
  • Contact Type
    Signal
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Flange Feature
    Housing/Shell (Unthreaded)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Contact Form
    Machined
  • Shell Size, Connector Layout
    5 DD D
  • Backset Spacing
    0.283 (7.20mm)
  • Height
    15.4mm
  • Length
    69.3mm