  • 178-037-513R571
178-037-513R571
advertisement
Manufacturer No:
178-037-513R571
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-178-037-513R571
Package:
Datasheet:
178-037-513R571
Purchasing and Inquiry
178-037-513R571 Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.Its mounting type is Panel Mount, Through Hole, Right Angle.This product is packaged in a case marked Tray.This product is part of the 178 Series.It has a 37 pin configuration.A number of advantages are provided by its Board Lock, Shielded feature.Mounted by Edge, Through Hole.The device runs in -55°C~105°C Operating Temperature.
178-037-513R571 Features
178 series
178-037-513R571 Applications
There are a lot of NorComp Inc. 178-037-513R571 D-Sub Connectors applications.
  • Blowers
  • Instrumentation
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Electrical substations
  • Anywhere power is distributed
  • Transportation
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Telecommunications
  • Military Technology
  • All Electrical Machinery
Step5Bar-code shipping tag
178-037-513R571
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    37
  • Dielectric Material
    Polyamide (PA9T), Nylon 9T
  • Housing Material
    Nylon
  • Body Material
    Steel
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    178
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Lock, Shielded
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    37, 37
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2, 2
  • Gender
    Female to Female
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    37
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Flange Feature
    Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Plating
    Tin
  • Connector Style
    D-Sub - Stacked
  • Contact Form
    Stamped
  • Shell Size, Connector Layout
    4 DC C ; 4 DC C
  • Backset Spacing
    0.318 (8.08mm)
  • Height
    31.8mm
  • Length
    69.2mm
  • Width
    25.4mm