  • 180-078-173L010
180-078-173L010
advertisement
Manufacturer No:
180-078-173L010
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-180-078-173L010
Package:
Datasheet:
180-078-173L010
Description:
CONN D-SUB HD HOUSING PLUG 78POS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
180-078-173L010
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -50°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    180
  • Feature
    Grounding Indents
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug for Male Contacts
  • Number of Positions
    78
  • Number of Rows
    4
  • Gender
    Male
  • Contact Type
    Signal
  • Current Rating
    2A
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Note
    Contacts Not Included
  • Flange Feature
    Cable Side (4-40)
  • Plating
    Nickel
  • Connector Style
    D-Sub, High Density
  • Shell Size, Connector Layout
    5 DD D High Density
  • Height
    15.4mm
  • Length
    67mm