  • 1812AC562KA11A\SB
1812AC562KA11A\SB
advertisement
Manufacturer No:
1812AC562KA11A\SB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1812AC562KA11A\SB
Package:
1812
Datasheet:
Description:
5.6nF 1kV Ceramic Capacitor 10% 1812
Step5Bar-code shipping tag
1812AC562KA11A\SB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    1812
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Capacitance
    5.6nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    2.54mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2004mm
  • Thickness
    2.54mm