  • 1812SMS-27NJLC
1812SMS-27NJLC
advertisement
Manufacturer No:
1812SMS-27NJLC
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-1812SMS-27NJLC
Package:
1812
Datasheet:
1812SMS-27NJLC
Description:
Quantity:
In Stock : 5
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1812SMS-27NJLC
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 16 hours ago)
  • Package / Case
    1812
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Material - Core
    Air
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn96.5Ag3.5)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.35mm
  • Construction
    Flat Top
  • Current Rating
    3.5A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    27 nH
  • Test Frequency
    150MHz
  • Max DC Current
    3.5A
  • Frequency - Self Resonant
    2.7GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    100
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    100
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    4mOhm
  • Inductance Tolerance
    5%
  • Inductance-Nom (L)
    0.027 µH
  • DC Current
    3.5A
  • RMS Current (Irms)
    3.5A
  • Height
    4.2mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    4.95mm