  • 1893BYI-10LF
1893BYI-10LF
advertisement
Manufacturer No:
1893BYI-10LF
HK JDW NO:
378-1893BYI-10LF
Package:
TQFP
Datasheet:
1893BYI-10LF
Description:
CMOS Parallel Controllers Interface ICs QUAD 64 Pins 0.5mm TQFP
Purchasing and Inquiry
1893BYI-10LF Overview
It is available in the TQFP package. A number of 64 terminations are found in it. The supply voltage 3.3V can be used to achieve high efficiency. It operates by using 64 pins. The component's power supply is set to 3.3V. There is no need for external power in Network Interfaces. A maximum operating temperature of 85°C°C provides stable operation. A minimum working temperature of -40°C degrees Celsius is required for the system to operate reliably. A 1 transceiver can be found. Device IC's telecom type is ETHERNET TRANSCEIVER. The maximum supply current is 0.16mA. It has a pin count of 64 on it.
1893BYI-10LF Features
Network Interfaces subcategory
1893BYI-10LF Applications
  • Microprocessors and
  • Commercial LED Lighting
  • Transceivers for EMI
  • Notebook Docking stations
  • IrDA transmission control
  • Intelligent Street Lights
  • Tablet
  • Smart Elevators
  • Docking Stations
  • Ultrabook/Notebook Computers
Step5Bar-code shipping tag
1893BYI-10LF
  • Package / Case
    TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Network Interfaces
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Parallel
  • Supply Current-Max
    0.16mA
  • Data Rate
    100 Mbps
  • Telecom IC Type
    ETHERNET TRANSCEIVER
  • Number of Transceivers
    1
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1mm