  • 19C500PA2L
19C500PA2L
advertisement
Manufacturer No:
19C500PA2L
HK JDW NO:
384-19C500PA2L
Package:
Cylinder
Datasheet:
Description:
19 mm Series Absolute Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~125°C 500PSI (3447.38kPa) No Port ±0.25% 0 mV ~ 100 mV Temperature Compensated
Step5Bar-code shipping tag
19C500PA2L
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    19 mm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Output
    0 mV ~ 100 mV
  • Max Supply Voltage
    15V
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Accuracy
    ±0.25%